SZÜLINAPI AKCIÓ! 20% KEDVEZMÉNYÉRT HASZNÁLD A szulinap15 KUPONKÓDOT! JÚLIUS 31-IG!

Mikortól lehet a babát háton hordozni?

Anya para: a baba hátratétele

A babahordozóban az a csodálatos, hogy mindig és mindenhol hasznát veheted!
Legyen szó otthoni tevékenységről, vagy kirándulásról, vagy csak az állandó gyógyító, nyugtató testközelség biztosításáról. Emlékeztek még koraszülött babákról szóló írásomra? Ebben azt jártuk körbe, hogy a hordozás több, mint praktikum!
De azért a praktikussági szempontok sem ördögtől valók.

Mikortól lehet a babát háton hordozni?


Használd ki a hordozód adta lehetőségeket!

Lássuk be, egész mások az igényeink a hordozással kapcsolatban a tömegközlekedésen, az óvodába menet, ha iskolába visszük a tesót, vásárolni megyünk, kirándulunk, vagy a házban végezzük a kötelező gyakorlatokat: főzünk, mosunk, vasalunk, teregetünk.
Te kihasználod a hordozód adta lehetőségeket? Tudod, hogy az általad választott eszközt mely típusú hordozásra lehet használni?


A hordozás nagy szabadságot ad

Hordozhatunk elől, háton, de akár csípőn is. Sokszor annak kell eldöntenie a baba legoptimálisabb elhelyezésének megválasztását a hordozóban, hogy milyen tevékenységet végzünk. 
Azért persze vannak egyéb szempontok is, amiket érdemes figyelembe venni. 
Pl.: mikortól lehet a babát háton hordozni, milyen idős a baba, milyen hordozóeszközünk van.

Vegyük sorra! Összeszedtem, melyik eszközben, hol célszerű és biztonságos a hordozás. Mire figyelj! Az alapokat, a hordozás szabályaival kapcsolatban itt átismételheted.


Elöl hordozás

Ennek a formának nem kell nagy fejtörést okoznia. 
Erre minden eszközünk alkalmas, hogy milyet célszerű választanod, csak a baba életkora, súlya, és a te elképzeléseid határozzák meg. Hogyan válassz babahordozót írásunk ebben segítségedre lesz. 
Az elöl hordozásnak ám egyszer eljön a vége. Hogy mikor, azt vagy a baba igénye, vagy a te teherbírásod/baba súlya dönti el. Az elöl hordozás súlyhatára 5-7 kg. E felett a súly felett már számodra a hátadnak, gerincednek, gátizmaidnak megterhelő lehet a hordozás. Figyeld tested jelzéseit, és ha már megeröltető babádat elöl vinni, akkor tedd rövid távon csípőre, vagy hosszabb távon a hátadra.

Azonban hiába szeretnéd még picikédet elöl vinni, ha esetleg már eltolja magát tőled, tekergeti a fejét és sírásba tör ki. A babák 4 hónapos koruk körül kezdenek nagyon kíváncsiak lenni. Keveset látnak már elöl a világból, és ennek bizony hangot is adnak. Hiába nem indokolja még a súlyuk a hátratételt, de ha győz a kíváncsiság, akkor ki kell elégíteni vágyaikat, hogy a hordozás továbbra is problémamentesen folytatódjon.


No de mi a helyzet a csípőn hordozással?

Számomra ez mindig is egy kedvelt hordozási forma volt. Tömegközlekedésen, mikor már nagyobb volt a baba, vagy ügyet kellett intéznem és tudtam, hogy közben meg kell majd etetnem a kicsit, mindig jó döntésnek bizonyult a csípőn hordozás. A babának is szórakoztató volt, és a testközelség ellenére némi szabadabb érzést kölcsönzött számára. Nekem pedig könnyebb volt letörölni a nyálat, megtörölni a nózit, megitatnom, ha erre szükség volt.

A csípőn hordozásra leginkább alkalmas babahordozó eszköz a karikás kendő, de kiváló választás a mei tai vagy akár az állítható csatos babahordozó.
Ha karikás kendőt használsz, ebben az esetben kizárólag az elől és csípőn hordozás jöhet szóba. 


A háton hordozás

A háton történő hordozás esetén kell a legkörültekintőbbnek lenned. Amikor az a kívánatos, hogy a baba háton legyen, hogy például mosogatásnál ne legyen útban, vagy a főzésnél ne csapjon fel rá a gőz, hogy a porszívózásnál ne kelljen kapkodni a fejünket, hogy lássuk, hol tartunk, akkor jó tudnunk, mely hordozóeszközök erre a legalkalmasabbak.

A hétköznapok során sokszor kerülünk abba helyzetbe, hogy a háton hordozás a legpraktikusabb. A baba bizonyos testsúlya (kb. 5-7 kg) felett ez a legideálisabb hordozási forma.

Háton hordozás esetén - a súly mellett -  azt is érdemes mérlegelnünk, mely életkortól kerülhet hátra a baba.

Ugye a babák újszülött koruktól hordozhatóak és tehetőek hátra is akár. De nem mindegy, milyen eszközben és hogyan. Ha babádat egy eszközben elöl hordozod, abban az eszközben általában teheted a hátadra is.

De - mint mindig - vannak kivételek.
Nézzük egyenként!


Rugalmas kendő

A rugalmas kendővel való háton hordozást gyakorlott hordozási tanácsadók már próbálták. Lehetséges, de gyakorlatban édesanyáknak nem ajánljuk, úgyhogy ezzel inkább ne próbálkozz!

Mei tai

A mei tai babahordozóval a megfelelő technikával hamar a hátadra tudod babádat kötni akár már 3 hónaposan is.

Állítható csatos hordozó

A 3 hónapos ajánlás nincs kőbe vésve, sok minden függ attól, hogy a baba hogyan tölti ki a csatos hordozót, érvényesülnek-e rá a helyes babahordozás szabályai. Ha igen, és jól mutat a csatosban, kényelmes mindkettőtök számára, akkor akár hamarabb is elkezdheted a hordozást ebben az eszközben elöl, csípőn vagy háton.

Fontos!

Mei tai-ban és csatos hordozóban akkor tudod egyedül a hátadra fordítani a babádat, ha a baba tartja a háta felső szakaszát. Ez kb. 3-4 hónapos kor körül jön el. Ha az izomzata még nem elég erős, akkor hátraforgatásnál belerogyhat a hordozóba, és ez bizony nem előnyös. 

Ha ilyen eszközt használsz, amelyben lehetséges a háton hordozás is, de a baba nem elég erős a hátraforgatásnál a pozíciója megtartásához, akkor mindenképp kérj segítséget a hátratételhez!


Félelem a háton hordozástól

Sokan nem kedvelik a háton hordozást, vagy nem kedvelik bizonyos helyeken. Legfőképp nyilvános helyen, tömegben, mert nem minden esetben tudják kontrollálni, ki az aki hozzáérhet gyermekükhöz. Noha szinte minden esetben jó szándékból, kedvességből történik ez, nem minden esetben örülünk ennek.

Aggódunk azon, hogy nem fogjuk tudni, mit csinál a baba a hátunkon. Leesett a sapija vagy éppen eltakarja a szemét? Kiesett a cumija? Elaludt? Nem nyeklik hátra a feje? Honnan fogom tudni, hogy mit csinál, minden rendben van-e?


A megnyugtató tények

Amikor eljön az elöl hordozás határa, amikor már nincs mit tenni, mert a babának háton van a helye, akkor vegyél egy nagy levegőt és vágj bele! Bátran! És utána figyelj! Figyeld meg, hogy milyen érzékeny a hátad. Érezni fogod a légzésének a ritmusát. Érezni fogod, ha elalszik és elernyed babád a hordozóban. Érzed, ha kitette a kezét. Fedezd fel, hogy mindenütt tükrök vannak. A parkoló autók ablakai, a kirakatok üvegei mind mind tükrök, melyek segítenek neked a gyors ellenőrzésben.

Ott vannak még a kedves idegenek, akik jelezni fogják neked, hogy a sapi éppen lerepülni készül a baba fejéről, vagy nem lát ki tőle.

A perifériás látásod is segít abban, hogy hátibabádból lássál valamennyit. Bízz magadban, a környezetedben, a babádban! Fantasztikus érzés lesz az, amikor rájössz, hogy nem ördögtől való ez a dolog és bizony nem szab gátat a hordozásnak, ha a baba hátra kerül.

Ha pedig kellően magasra kötöd a babádat úgy, hogy ellásson a vállad felett, akkor akár a nyakadba is tud szuszogni.

Amit nem győzök elégszer hangsúlyozni a hordozás egész folyamatában: soha ne hagyd figyelmen kívül tested jelzéseit!
Egyszóval, bárhol, bármikor, hordozni jó! Tedd könnyebbé a hétköznapokat!

Gremese Hírlevél

Iratkozz fel hírlevelünkre

elfogadom az adatkezelési tájékoztatónkban foglaltakat
  Tudj meg többet »
hírlevél
Sütibeállítások

Sütiket használunk a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldalforgalmunk elemzéséhez. Részletesebb tájékoztatást erről az adatkezelési tájékoztatónkban olvashatsz. Kérlek jelezd, hogy te hogy szeretnél böngészni.