20% kedvezményért használd a következő kuponkódot: oktober24

Hogyan gyógyít az ölelés?

A boldogsághormonok csodálatos hatásai

Emlékszel, mikor gyerekkorodban megütötted magad és édesanyád megölelt? Amikor tinédzserként átölelt a barátnőd, mikor sírva mesélted, hogy otthagyott a fiúd? Amikor túláradó örömmel ölelted meg életed párját? Amikor először szorítottad magadhoz kisbabádat? Ezekhez mindig társul egy megnyugtató, kellemes érzés. De mi ez? Honnan jön?

Hogyan gyógyít az ölelés?


Az ölelés gyógyító hatásai

Virginia Satir pszichoterapeuta szerint: „Napi 4 ölelésre van szükségünk a túléléshez, napi 8 ölelés szükséges az élet megtartásához, és napi 12 ölelésre van szükségünk a növekedéshez.” Nem is gondolnánk, mennyire fontos a fizikai kontaktus. Az ölelés azon túl, hogy boldogság hormonokat szabadít fel, erősíti az immunrendszert és csökkenti a szívbetegségek kockázatát is.

Ezek a gyógyító hatások nemcsak akkor léteznek, amikor megölelünk valakit, hanem akkor is, amikor szoros fizikai kontaktusban hordozzuk magunkon a babánkat.


Az ölelés serkenti az oxitocin termelést

Az egyik boldogsághormon nem más, mint az oxitocin. Szülés közben is intenzív szerepet játszik. Mikor a szervezetben felszabadul, fájdalomcsillapító szerepe van és örömérzetet is biztosít. Ha legalább 20 másodpercig ölelünk valakit, akkor az agyunk elkezd oxitocint termelni és lecsökken a stressz-hormon szintünk. Az oxitocin összességében csökkenti a fájdalom-, a félelem érzetet és erősíti a bizalmat.

Csökkenti a szívbetegségek kockázatát

Az oxitocin nyugtató hatása csökkenti a vérnyomást, ezáltal enyhíti a szívbetegségek kockázatát is.

Erősíti az immunrendszert

Immunrendszerünk legfontosabb szerve a csecsemőmirigy, mely a szegycsont alatt helyezkedik el. Az ölelés során az enyhe nyomás stimulálja a mirigyet, mely antitesteket termel és biztosítja az immunitást. A csecsemőmirigy csecsemő- és kisgyermekkorban a legaktívabb, felnőttkorra el kell sorvadnia.

A Miami Egyyetem Érintéskutató Intézete számos kutatás után azt állapította meg, hogy azok a koraszülöttek, akik rendszeres érintést és masszázst kaptak, csökkent a fájdalomérzetük és erősödött az immunrendszerük.

Az ölelés segít depresszió esetén

Másik örömhormonunk a dopamin. Ő is az ölelés hatására árasztja el a szervezetünket, ő felel a "jól érzem magam" állapotért. Segít megelőzni a depresszió kialakulását és a szexuális örömmel is kapcsolatba hozható.

Csökkenti a stresszt

Stressz hatására a szervezetben megnő a kortizol, azaz stressz-hormon szint. A kortizol lelassítja a test gyógyító folyamatait, és ha ez tartósan fennáll, annak számos egészségügyi probléma lehet az eredménye. Egy kiadós, minimum 20 másodperces ölelés után azonban a felszabaduló oxitocinnak köszönhetően ellazulunk, nyugodtabbak leszünk.

Az ölelés serkenti a szerotonin termelést

A szerotonin az oxitocin és a dopamin mellett a harmadik boldogság hormonunk. Ha alacsony a szerotonin szint, az bizony kapcsolatba hozható a túlsúllyal, a depresszióval és alvásproblémákkal. A különféle antidepresszánsok a szerotonin szintet növelik. De van ennél egy sokkal jobb és egészségesebb megoldás: az ölelés!

Az ölelés öregedés gátló hatású

Újra a mi kis jóbarátunk, az oxitocin felel mindezért. Ahogy öregszünk, csökken a hormontermelésünk és izomtömeget is vesztünk. Oxitocin felszabadulása esetén javul az izomkárosodás, a test izmosabb, ruganyosabb lesz.

Koraszülött babáknál életmentő

Erről a témáról bővebben A kenguru módszer című cikkünkben olvashatsz.

Az ölelés csökkenti a fizikai fájdalmat

Az empátia, a fizikai kontaktus a felszabaduló oxitocinnak köszönhetően csökkenti a fájdalmat.


Az ölelés és az érzelmi intelligencia kapcsolata

Az érzelmi intelligencia fejlesztésének módozatai gyermekkorban: Fejezzük ki szeretetünket minél többször egymás iránt! Az ölelések, puszik, a babusgatás, dajkálgatás, az ölelés mind-mind ennek módjai. Napi négy ölelés kell a túléléshez, nyolc a szinten maradáshoz és tizenkettő a gyarapodáshoz – mondja Virginia Satir. Ez sem egy kipipálandó feladat, amelyben számolni kellene az öleléseket, de minél többször fejezzük ki a szeretetünket nemcsak gyermekünknek, hanem a számunkra fontos személyeknek is".


/Kádár Annamária Mesepszichológia/

Bátran fejezd ki érzelmeidet bárhol is vagy és bárkit is szeretnél megölelni. Az ölelés jó, az ölelés kell, az ölelés létszükséglet. Gyógyítja a bánatot, fokozza az örömöt. És ha úgy érzed, nem elég a két karod kisbabád ölelésére, mivel ő folyamatos közelséget szeretne, akkor gyere, nézz szét nálunk, és válassz magatoknak egy megfelelő,Gremese babahordozót.

Gremese Hírlevél

Iratkozz fel hírlevelünkre

elfogadom az adatkezelési tájékoztatónkban foglaltakat
  Tudj meg többet »
hírlevél
Sütibeállítások

Sütiket használunk a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldalforgalmunk elemzéséhez. Részletesebb tájékoztatást erről az adatkezelési tájékoztatónkban olvashatsz. Kérlek jelezd, hogy te hogy szeretnél böngészni.