SZÜLINAPI AKCIÓ! 20% KEDVEZMÉNYÉRT HASZNÁLD A szulinap15 KUPONKÓDOT! JÚLIUS 31-IG!

Kell-e a csatos hordozó vagy mei tai használatához ülni tudás?

Az ortopéd orvos válaszol

Egy nagyon fontos - a hordozást befolyásoló - állításról szeretnék írni ebben a blogcikkben. Hosszú évek óta kering egy tényként kezelt állítás, mely a hordozó vagy hordozás előtt álló családokat elbizonytalanítja, félelemmel és aggódással tölti el. Lehet, hogy ez az írás kicsit határozottabb hangvételű lesz, de majd meglátjátok, hogy ez nem véletlen.

Kell-e a csatos hordozó vagy mei tai használatához ülni tudás?

A dogmatikus állítás evolúciója

Rengeteg időt töltök azzal, hogy a hozzám forduló kétségbeesett, már már a sírás szélén álló anyukák lelki világát, és tudását a témában helyre tegyem. Szerencsére ez minden hozzám forduló anyuka esetében sikerrel végződik.

Az állítás pedig amit boncolgatni szeretnék, az a: "csatos hordozó használatához ülni tudás szükséges". De van ennek egy még "szebb" része, miszerint a mei tai használatához is ülni tudás kell, sőt, a csatoshoz elengedhetetlen a járás képessége.

A hosszú évek során fenmaradt összetett állítás mára inkább a csatos hordozóra vonatkozik és támasztja elvárásként az ülni tudást

Ez az állítás nagyon határozott, esetenként erőszakos dogmaként terjed egyes hordozási tanácsadók és édesanyák körében, nyomot hagyva az interneten. Vonzata ennek az elbizonytalanított szülő, akibe beleáll az ideg, hogy akkor ő most kárt fog tenni a babájában, ha ülni tudás előtt csatos hordozóba teszi. Illetve ha beletette, akkor egy életre megnyomorította a babáját.


Ül vagy nem ül, ez itt a kérdés

Nézzük először azt, mi történik a babával, amikor még nem tud ülni. Biztosan tapasztaltad már, ha felteszed a pelenkázóra a pár hónapos babádat, megfogod a kezecskéit és ülésbe felhúzod, akkor a baba feje rövid idő után előre bukik, a háta összegörnyed és készül eldőlni az egyik oldalra, mint a krumplis zsák.

Ez azért van, mert fejletlenek még a gerincközeli izmai, nem tudja önmagát megtartani (nem tud ülni), nem tart még ott a mozgásfejlődésben, hogy az üléshez szükséges izmok elég erősek legyenek a kis teste megtartásához. Mivel az ülő pozíciót nem tudja megtartani, így ő egy terhelt állapotba kerül.

Mit jelent az ülés? Amikor a baba ott tart a mozgásfejlődésben, hogy eléggé erősek a hát- és gerincközeli izmai, illetve fekvő helyzetből (vagy mászásból) magától felül és ezt a pozíciót megtartja, illetve változtatja, akkor beszélhetünk arról, hogy a baba ül. Ha újra és újra önmagától, segítség nélkül a saját izmait használva ül, akkor bizony ő ül.


Tudományos háttére az állításnak

2009 óta készítjük a Gremese babahordozókat szívvel-lélekkel. 2012 végén kezdtem a hordozási tanácsadó képzést, amit 2013 elején fejeztem be. Voltam számos továbbképzésen, igyekszem szélesíteni a tudásomat, hogy minden felmerülő kérdésre választ adjak vagy megoldást nyújtsak.

Hosszú évek óta számos hordozási tanácsadó kollégával egyetemben arra várok, hogy olvashassak egy tanulmányt, egy kísérletet, egy ortopéd szakorvosi véleményt, bármit, ami szakembertől, megalapozott tudás és gyakorlati tapasztalat alapján leírja feketén fehéren, hogy miért szükséges a babának ülni tudnia csatos hordozó használatához. És akkor most ha asztali gépről olvasol, akkor nézz le a jobb alsó sarokba, ha mobilról, akkor fentről húzd le a képernyőt és pillants rá az évszámra. Én erre a bizonyítékra 2009 óta várok. Miért nem olvastam még ilyet? Miért nem olvástál még ilyet? Mert nincs. Egyszerűen az állításnak nincs semmilyen tudományos alapja, illetve bizonyítása.


Az állítás negatív hatása

A megalapozatlan állítás miatt nagyon sok család törik össze és hagyja abba a hordozást, vagy vált olyan hordozóeszözre, amit nem tud vagy nem akar kezelni, de hát ráerőltették, mert az a tuti. Csak egy példát mutatok, a számos hozzám érkező levélből:

Kedves Emese! Nemrégiben vásároltam itt az oldalon egy Mei Tai-t, amit 3 hónapos kortól ajánl az oldal, illetve ki van emelve, hogy ülni tudás nem feltétel. Tehát egy hónap múlva, akár már használhatnám is. Tagja vagyok egy hordozós csoportnak, ahol viszont kioktattak, hogy ez nem így van, ez a szöveg csak marketing, hogy el tudják adni a terméket, és hogy biztosan nem teszek jót a gyermekemmel, ha 3 hónaposan ezzel hordozom. Nos leginkább csak némi megnyugtatást várok, mert nagyon várom, hogy használatba vehessem, de egy kicsit lelombozott ez az erőszakos kioktatás. Segítségedet, válaszodat előre is köszönöm!

Az anyukát megnyugtattam, aki boldog mei tai használóvá vált. Most pedig lássuk a csatos hordozót.

 

Hogyan helyezkedik el a baba a csatos hordozóban?

 

Csatos hordozóban és más hordozóeszközben is törekszünk babánk adott fiziológiás pozíciójának a megtartására. Ez a "C" alakban görbülő hátat és az "M" alakban lévő lábakat jelenti. Azon túl, hogy a baba egy ortopédiailag egészséges, csípő- és gerincfejlődést támogató pozícióban van, még komfortos is neki a helyzet.

Fent szó esett arról, hogy az ülés pozíciójának megtartásához izommunka szükséges. A csatos hordozóban a baba azonban nem végez izommunkát az üléshez, mert nem kell megtartania magát. A hordozó támasztja őt egyik oldalról, a másik oldalról pedig ott vagyunk mi, akik hordozzuk őt, így tehermentesen helyezkedik el a baba az eszközben.

Ahogy a vállpántok átfutnak ránk, úgy veszi le a terhet a babáról a hordozóeszköz, és vezeti át a hordozó személyre. Oszlik a súly a hordozó személy egész felsőtestén, mindezek és a megfelelően széles alátámasztás miatt érezzük a babát sokkal könnyebbnek ahhoz képest, mintha csak a karunkban cipelnénk.

A baba tehát teljesen tehermentes állapotban van a csatos hordozóban.

 

Az ortopéd szakorvos szerint

Kicsit elkanyarodva, de mégis témába vág a következő szintén dogmatikus állítás, miszerint derékpántos eszközben túlterpeszt a baba. Ha attól félsz, hogy a csatosban túlterpeszt a baba és az káros lehet, akkor elmesélem neked, hogy évekkel ezelőtt jártam egy ortopéd témájú konferencián. Itt kifejezetten a hordozott babák csontozatára, ortopéd szempontból a hordozóban való elhelyezkedésükre irányult a fókusz.

Amikor feltettük azt a kérdést Dr. Besze Tibornak és Dr. Mező Róbertnek, hogy létezik-e optimális terpesztési szög, akkor azt a választ kaptuk, hogy a babák lábát (térdét) a hátukon fekve le lehet nyomni az asztalra. Túlterpesztés nincs. Ha a baba jelez, hogy fájdalma van, akkor javítunk a helyzeten, de ha nem, akkor ortopéd szempontból nincs semmi baj.

Dr. Marschalkó Péternek a Heim Pál Gyermekgyógyászati Intézet Ortopéd főorvosának a következő kérdést tettem fel: 

Mei tai és csatos babahordozó használatához a baba szempontjából feltétel-e az ülni és/vagy járni tudás?

Íme a szakorvos válasza:

Az egészségesen fejlődő éretten született babáknál a javasolt 3 hónapos kor után sem okoznak gondot a popsi alátámasztásán keresztül ható erők. A Mei Tai felvétele és beállítása a változó méretű babákhoz igazítható, a csatos babahordozó használatához sem feltétel az ülni, járni tudás. A legfontosabb, hogy az „M” alakba lévő csípő, térd helyzetnél a combok a térd vonaláig kényelmesen alátámasztott felületen feküdjenek, a leszorítások, keringést rontó bevágások kivédésére.


A szabad választás joga

A babahordozás nem fekete vagy fehér. Nem lehet kijelenteni, hogy valakinek csak ez vagy csak az az eszköz az optimális. Ne hagyd magad befolyásolni vagy megfélemlíteni, a választás joga a tiéd. Mozgásfejlődés szempontjából nem kell a babának tudnia semmit, hogy hordozóba bele lehessen tenni. Ha van egy kiszemelt hordozód, és abban megvalósulnak az egészséges babahordozás feltételei, a baba nyugodt benne, te pedig szívesen használod, akkor az a ti eszközötök. Mindemellett az anyai ösztöneid is jelzik mi az, ami jó a babádnak, és mi az, amit inkább nem használnál. Nem kell olyan hordozóeszközzel küzdenetek, ami nektek nem jó. Meg lehet találni azt, amiben a baba jól helyezkedik el, és a család többi tagjának is kényelmes.

Végezetül:

Tudok ártani a babámnak, ha ülni tudás előtt csatos hordozóba teszem?

Nem!!

Eljött a fordulópont!

2024 májusa van, most egészítem ki ezt a cikket egy - számomra.... na jó, nem csak számomra - örömteli hírrel. Az a magyarországi hordozós iskola, aki ezeket a káros tényeket terjeszti, bezárta a kaput. És bizony, ez egy fantasztikus hír. Mivel lesznek még aktív hordozási tanácsadók és erélyesebb hangvételű édesanyák, a gyógyulás lassú lesz, de elindult. Nem lesz utánpótlása a félelemkeltésnek, a dogmák szépen lassan ki fognak kopni a köztudatból.

Gremese Hírlevél

Iratkozz fel hírlevelünkre

elfogadom az adatkezelési tájékoztatónkban foglaltakat
  Tudj meg többet »
hírlevél
Sütibeállítások

Sütiket használunk a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldalforgalmunk elemzéséhez. Részletesebb tájékoztatást erről az adatkezelési tájékoztatónkban olvashatsz. Kérlek jelezd, hogy te hogy szeretnél böngészni.