Békésen szundikáló baba hordozóban elöl, vagy éppen háton. Védve a feje alvócsuklyával vagy kendőszárral a hátrabicsaklástól, a naptól, a széltől, a szemerkélő esőtől. Az arca nem látszik, csak közelről. Bár idilli a kép, mégis óhatatlanul felmerül a kérdés: kap levegőt a baba a hordozóban?
Hogyan működik a babák légzése?
A "kap levegőt a baba a hordozóban?" kérdést nem csak a kéretlen járókelők teszik fel közvetlenül az édesanyáknak, de a hordozás előtt álló családoknál is számos esetben vetődik fel ez a téma, amikor egy-egy eltakart arcú babát látnak hordozóban.
Lássuk akkor, hogyan is működik a babák légzése.
A kis buksijukban van egy nagyon jól működő légzőközpont. Ha sok a szén-dioxid a vérükben, akkor a légzőközpont szól az agynak, hogy kellene egy kis oxigén, az agy meg leszól a tüdőnek, hogy most légvétel jön, és a baba levegőt vesz.
Ez érett újszülötteknél teljesen jól működik, önállóan lélegeznek. Viszont az ütemmel lehet egy kis "gond". Ez a szabályzóközpont nem elég érett még, így lehetnek kisebb kihagyások a légzésben. Ezt úgy hívják, hogy periodikus légzés. Nem kell megijedni, ha a légzéskihagyás között kevesebb, mint 15 másodperc telik el, akkor ez normális.
Mi segít a baba félérett légzésszabályozásának?
Figyelem, most újat fogok mondani: a hordozás! Szoros testkontaktus esetén ugyanis a baba légzésritmusa egyenletes lesz. Az együtt mozgás, a baba mozgatása, a légzésünk (melyet a baba érez), segít neki a szabályos légzésben. Mindez segítséget tud nyújtani a babának abban, hogy gyorsabban érjen, fejlődjön a kis buksijában lévő légzésszabályzó központ, ezáltal hamarabb legyen képes az önálló ritmusos légzésre mindenféle kimaradás nélkül. Ebből a szempontból nagyobb biztonságban van a baba hordozóban rajtunk, mint letéve a földön.
Mire figyelj hordozás közben
Lehet a baba rugalmas kendőben, mei tai-ban vagy állítható csatosban úgy, hogy külső szemlélő számára az arca nem látszik, és ez aggodalomra - kéretlen tanácsokra és hülye kérdésekre, megjegyzésekre - ad okot.
- Ha minőségi hordozóeszközt választasz, akkor az esetek nagy többségében pamut, vagy légáteresztő anyagú eszközzel találkozol. Ebben az esetben a hordozó anyaga nem zárja el a levegő útját a baba elől.
- A hordozók természetesen nem hermetikusan zártak. A baba fejénél, kezénél, valamint a lábánál mozog a levegő.
- A kicsik úgy alszanak a babahordozóban, hogy oldalra fordítják a fejüket. Ha mégis szembe fordulnak, a fejüket az anya mellkasába fúrják és esetleg záródna az orrnyílásuk, nem kell megijedni. Mint fent kifejtettem, az oxigénhiányos állapotban a légzőközpont szól az agynak, ami szól a tüdőnek és a baba egy szusszanás kíséretében pozíciót vált, oldalra fordítja majd a fejét.
- Figyeljünk arra, hogy a baba álla alatt legyen két ujjnyi szabad hely az akadálytalan levegővétel miatt.
- Ha közös esőkabátunk, vízlepergetős hordozós kabátunk van, ne zárjuk azt a baba feje fölött. Hordozótakaró esetében a takaró teteje a baba tarkójáig érjen. A hordozó megkötése ne legyen se túl szoros, se túl laza
Hordozott babánkat látjuk, halljuk, és érezzük, bármikor tudunk neki segíteni, ha épp erre van szükség. Működik a kémia, dolgoznak a reflexek, a baba biztonságban van.
Mi van abban az esetben, ha aggódó vagy hülye kérdések érkeznek hozzánk? Ilyenek például a "Nem fullad meg?" vagy "Kap levegőt ez a baba?" Ha a kérdés idegentől érkezik, jobban jársz, ha egy mosoly kíséretében tovább mész. Vaaaagy, szemezgess innen a frappáns válaszok közül.