Aggódó és jószándékú anyukák tanácsaként találkozhattál már azzal a tévhittel, miszerint talpas rugdalózóban nem hordozunk, mert az káros a babának. Lássuk, hogy is van ez valójában, mit mond a tudomány és a tapasztalat.
Tények és tévhitek
Babák számára a rugdalózó egy rendkívül praktikus viselet. Mi anyukák is nagyon szeretjük, mert pikk-pakk belebújtatjuk a babát és készen is vagyunk. Azonban a hordozással kapcsolatos tévhit - miszerint a rugdalózóba öltöztetett baba lábfeje hátrafeszül, és ez kiváltja hordozás során a lépegető reflexet -, jelentősen korlátozva a babára adható megfelelő kisruhák típusát. Arról nem is beszélve, hogy halálra aggódjuk magunkat, nehogy kárt okozzunk babánknak.
Anno természetesen én is hordoztam a gyerekeimet rugiban. Elég sokat, mert praktikus volt annál az oknál fogva, hogy a ruha nem csúszott fel a hátukon, mikor a hordozóba tettem őket. Egyszer sem tapasztaltam azt, hogy lépegettek vagy tapostak volna. Lássuk tehát a tudományos magyarázatot a lépegető reflex kapcsán.
A tudományos magyarázat
A lépegető reflex egy elemi mozgásforma, velünk születik. Ennek a reflexnek a kiváltásához bizonyos feltételeknek teljesülniük kell. A babát meg kell fogni a hóna alatt, fel kell emelni. A talpát egy kemény felülethez kell érinteni úgy, hogy kicsit előre kell dönteni a felsőtestét. Így lépegetni fog. A lépegető reflex a baba 6 hetes kora körül kioltódik.
Kiváltható-e a lépegető reflex babahordozás során?
Mivel a babahordozóban teljesen tehermentes állapotban van a baba, és a lábai nem érintenek kemény felületet, nem fogjuk a hónuk alatt őket, és nem döntjük előre a felsőtestüket, hogy "menjenek", ezáltal a reflexet nem tudjuk kiváltani. Még akkor sem, ha rugdalózóban van a baba és hátrafeszül a lábfeje.
Ha pedig a baba elmúlt 6 hetes, akkor hiába próbálkozunk a reflex előhozatalával, nagy valószínűséggel nem fog sikerülni.
Hordozhatjuk-e a babát rugdalózóban?
Persze! Mint fent írtam, nagyon is praktikus megoldás, hogy ne ugorjon fel a ruha a baba háta közepére, ha hordozóba tesszük. A baba kényelmének szempontjából azonban válasszunk minimum egy számmal nagyobb rugit.
Ugyanis a hordozóba tett baba lába terpesz lábtartásban, vagy terpesz/guggoló lábtartásban van. Utóbbi esetben a lábak "M" alakot vesznek fel. Ha ebben a pozícióban van a baba a rugiban, az anyag "el fog fogyni" a kis lábakon, a lábfejek pedig hátrafeszülhetnek. Ha egy számmal nagyobb a rugdalózó, ilyen probléma nem merül fel.
A lépegető reflex miatt egy percig sem kell aggódnod, hordozás közben nem lehet azt kiváltani.
Mit adj és mit ne adj babádra hordozáshoz
Vannak olyan nadrágok, melyek a babák mozgását erősen korlátozzák. Ezek a farmerek és vászon nadrágok. Babahordozáshoz szinte alkalmatlanok, nem kényelmesek.
Figyelj arra, hogy olyan alsóruházatot adj a babára, ami nem korlátozza őt a szabad mozgásban. Amiben tud kúszni, mászni, ülni, terpeszteni, stb. Nagyon cukik tudnak lenni a babák egy menő farmerban, de ha babahordozásról van szó, válassz a kicsinek kényelmes, szabad mozgást biztosító darabot.