Kb. egy évvel ezelőtt jártam egy vásáron, ahol előadást is tartottam egy moziteremben a hordozásról. Egy pecsétgyűjtős játékon is részt vehettek az anyukák, ezzel kapcsolatban egy kérdésre kellett választ adniuk.
Meglepő volt számomra, (és tanulságos) az, amilyen válaszokat kaptam: egy hónapos kortól, két-három hónapos kortól, fél éves kortól. Kb. 10 anyuka/apuka párosból ketten vágták rá, hogy újszülött kortól.
És ez a helyes válasz: újszülött kortól hordozhatod kisbabádat.
Nézzük meg, mi történik a babáddal a pocakban azon kívül, hogy fejlődik?
Hordozódik. Hogyan?
Ringatva, hangokat hallva, szívverést hallva.
Ugyan azt szeretné, ami eddig történt.
A kisbabáknál a legfontosabb dolog, ami túlmutat a napirenden, a pelenkacserén, az etetések idején, az a biztonság. Pocakban biztonságban volt egy megnyugtató helyen, ismerős hangok, zajok vették körbe őt, és enni is kapott a köldökzsinóron keresztül.
A babák úgy működnek, ha letesszük őket, rövid időn belül elkezdenek sírni.
Miért?
Mert ők egyedül életképtelenek. Nem tudják magukat ellátni, nem jutnak egyedül táplálékhoz, és nem tudják magukat biztonságba helyezni.
És mivel beszélni nem tudnak, sírással hívják fel magukra a figyelmet.
Mit csinálsz ekkor? Felveszed őt. Nem hagyod sírni, felveszed, és magadhoz öleled.
Mit csinál ekkor a baba? Csöndben lesz, és nagy szemekkel néz rád. Ott van, ahol gondoskodnak róla, ahol az ismerős szívdobogás, az ismerős bőr illata megnyugtatja, ahol biztonságban érzi magát: rajtad.
És mit csinálsz? Hordozol. Fogod a két kezedben, viszed ide-oda, ringatod.
A lehető legjobbat teszed vele.
Ami az ortopéd oldalát illeti, a babahordozás újszülött kortól támogatja a kicsi (mentális, és) ortopéd fejlődését természetesen pozitív értelemben.
Ha megfelelő hordozóeszközt választasz újszülötted számára, akkor egyrészt biztonságban tudhatod őt, másrészt visszakapod a két kezedet, ezáltal a szabadságod jó részét.
A újszülöttek izomzata gyenge, az idegrendszeri érés, a mozgásfejlődés során fog megerősödni, és fognak tudni fejet emelni, fordulni, kúszni, mászni, ülni, állni, járni.
A mozgásfejlettségi szintjüket figelembe véve kell őket a babahordozóban rögzíteni.
Ha ezekre a dolgokra figyelsz, akkor biztos lehetsz benne, hogy babád a lehető legjobb helyen van, a lehető legjobban támogatod a fejlődését, és az eredmény egy nyugodt baba, és stresszmentes család. :)
Számos remek hordozóeszköz létezik újszülöttek, és koraszülöttek hordozására. Amit kiemelnék, és természetesen megtalálható nálunk, az a rugalmas kendő, és a karikás kendő.
Ezeket az eszközöket nyugodt szívvel ajánlom neked, és babádnak. Használatuk egyszerű, egyedül is könnyen elsajátítható. De ha elakadnál, akkor ne feledd, keress bátran!
Tehát csak jót teszel azzal magadnak, és babádnak, ha újszülött kortól hordozod, sőt, a lehető legjobbat teszed vele. Támogatod a mozgásfejlődését is, az idegrendszeri fejlődését, a kötődését, (sajnos) a leválását is, de ezekről később írok majd külön cikket.
Gremsperger Emese 3 gyermek anyukája, a Gremese Babahordozók készítője, baba- és gyermekhordozási tanácsadó. Keress és kérdezz...