SZÜLINAPI AKCIÓ! 20% KEDVEZMÉNYÉRT HASZNÁLD A szulinap15 KUPONKÓDOT! JÚLIUS 31-IG!

Miért sír a baba a hordozóban?

Lehetséges problémák és megoldások

Ha a hordozóba tett baba sír, az jeletheti azt, hogy nem szereti a hordozást? Hiszen a csapból is az folyik, hogy hordozd a babádat, hiszen neki erre van szüksége. Mégis előfordul, hogy hurciba kötés közben, vagy már a hordozás kezdetén sír a baba. Vajon mi lehet ennek az oka?

Miért sír a baba a hordozóban?

Első próbálkozások hordozóval

Amikor belevágsz a hordozásba, a lehető legjobbat teszed babáddal és magaddal is. Azt az igényét elégíted ki babádnak, amely a biztonságot és nyugodt létet biztosítja számára: a testkontaktust. Ám előfordulhat, hogy amikor hordozóba próbálod őt beletenni, nem lesznek éppen zökkenőmentesek az első próbálkozások.

Nézzük hát sorban a teljesség igénye nélkül, mi verheti ki a biztosítékot a babánál, miért is sírhat a hordozóban.


Lehetséges okok, ami miatt sír a baba a hordozóban


Hordozóba való kötés

A babák lételeme a testkontaktus, ha ezt megkapják, akkor a legnagyobb és legfontosabb igényüket máris kielégítettük. De az odavezető, azaz a hordozóba vezető út sokszor rögös, akadályokkal tarkított. Biztosan tapasztaltad már, ha babádat öltözteted, elég hamar elkezd sírni. Ez egész egyszerűen abból adódik, hogy türelmetlen. Nem tudja kivárni, amíg a kezecskéit és lábacskáit áthúzod a rugin és ráadsz még egy-két réteg ruhát.

Így van ez akkor is, amikor hordozóba kötöd. A babák egy része nagyon hamar megtanulja azt, hogy ennek a kötözgetésnek jó lesz a vége, anyán tudnak nézelődni, majd pihenni. Így egy kis idő után abbamarad a ficergés, nyüszizés, és a baba nyugodtan fogja "tűrni", vagyis inkább várni, hogy hordozóba kerüljön.

Meg kell említeni a "kemény mag"-ot. Ezek a babák addig sírnak és ficánkolnak, amíg a kötést be nem fejezzük. Nem csak a kezdeti időszakban, hanem később is. Ha minden rendben van, készen vagyunk, mindent a helyére igazítottunk, akkor az ilyen típusú babák megnyugszanak, mintha mi sem történt volna.


Már pedig cici kell

A testközelség azzal is jár, hogy a babák cici közelbe kerülnek, és ez bizony azt jelenti, hogy ők szopizni szeretnének. Nem feltétlenül azért mert éhesek, nem is a komfort érzetük miatt, hanem csak úgy, mert ott vannak. Mivel a babáknak hatalmas igényük van a szopizásra, ezt szoros testközelben jelezni is fogják. Kínáld meg a babát, ha egyből és szívesen elfogadja a cicit, akkor ez okozta a problémát.


Nem mindig könnyű az elalvás

A babák különféle rituálék közepette alszanak el, bárhol is legyenek. Van amelyik morog, dorombol mint a macska, szopizza az ujját, morzsolgat egy kis peluscsücsköt, ringatja magát vagy éppen sír. Ha olyan babád van, aki sírás után alszik el, nagy valószínűség szerint megtartja szokását a hordozóban is. Így ki tudod tapasztalni, hogy az adott sírás és egy jó nagy alvást fog megelőzni. Ebben az esetben valószínűleg nincs más dolgod, mint ringatva szépen megvárni, hogy csituljon a sírás és babád elaludjon.


A könnyen ellenőrizhető dolgok

A teljesség igénye nélkül felsorolok pár tényezőt, amit villámgyorsan végig tudsz gondolni, le tudsz ellenőrizni és tudni fogsz kezelni.

  • tele a pelus - ettől is sírhat a baba, ha a kaki vagy a pisi csípi a kis fenekét
  • éhes - ha az öklét gyömöszöli a szájába, akkor máris látod, hogy a baba éhes
  • frontérzékeny - a babák is érzékenyek lehetnek a meleg- és a hidegfrontra, érdemes ezt is gyorsan leellenőrizni
  • melege van - ezt nagyon egyszerűen tudod ellenőrizni. Látod a kis kipirosodott arcát, illetve ha benyúlsz a nyakához hátul és nyirkosságot érzel, akkor bizony a babádnak melege van

Nincs jól beállítva a hordozó

Ha a hordozó beállításán kell változtatni, az nagyon egyszerű szerencsére. Ezekre figyelj, ha már elkészültél a kötéssel és a baba a hordozóban hangot ad nemtetszésének. 

Nem lát ki a hordozóból

A babákat borzasztóan tudja zavarni az, ha valami eltakarja előlük a kilátást, vagy akadályozva van fejük a mozgásban. Ha mei tai-od van, a szivacsbetétes fejtámaszt hordozás közben akár vissza is hajthatod. Rugalmas kendő esetében a kendőszárakat húzd a vállad felé (kifelé), ne a nyakadban legyen egy kötegben, és igazítsd meg a hordozót, hogy ne takarja a baba arcát. Állítható csatos hordozó (és mei tai) esetében is figyelj arra, hogy a pántok ne a nyakadhoz érve fussanak, hanem a válladon terüljenek. Így távolítod a vállpántokat a baba arcától.

Mei tai esetében - mivel ez egy fix szélességű és magasságú hordozóeszköz -, a derékpánt feltekerésével tudsz a testrészen rövidíteni.

Nem tudja szabadon mozgatni a kezeit.

Nagyobbacska babákat - akik már nagy biztonsággal tartják meg a felső testüket -, zavarhatja az, ha a kezük a hordozón belül van. Ebben az esetben nyugodtan tegyük ki a kezüket a hordozóból, így vállig lesznek megtámasztva.


Nem elég komfortos a babának

Ha hordozóba tesszük a babát, figyeljünk arra, hogy a lába (combja) minimum vízszintesen legyen, rá merőleges lábszárakkal. Minél kisebb a baba, annál inkább felveszi a háta a "C" alakot, a lába pedig az "M" alakot. Ez egész egyszerűen abból adódik, hogy 9 hónapig összecsomagolva ringatóztak a pocakban, és jó ideig az ott kialakult konktraktúrák (izületek mozgásbeszűkülése) miatt nem is tudnak más pozíciót felvenni. Ha engednek az izületek és a baba combja már fel tud venni hordozóban egy vízszintes pozíciót, a háta úgymond egyenesedni fog. Vagyis eltűnik a "C" alak, a baba a hátát függőlegesen tudja tartani. Ha így tesszük a hordozóba és a baba elkezd sírni, gondoljunk arra, hogy talán éppen a komfortosabb, kuckósabb felhúzott lábas "C" alakban érezné-e jól magát. Ortopéd szempontból mindkét lábtartás helyes, támogatja a csípő és a gerinc egészséges fejlődését. A különbség a komfortérzetben van.


Kötött izomzat miatt

Ha a babának izomtónus eltérése van, inkább a spasztikusságra gondolok itt, tehát amikor kötött az izom, az is sírása adhat okot. Ha van egy nyaki vagy háti merevség, egy kötött csípő, ezek kilazítása fájdalommal is járhat. Hordozóban az izmok kötöttsége befolyásolja a baba pozícióját, komfortérzetét, ami fájdalommal is járhat.

A szakember által előírt terápia után a hordozás gond nélkül folytatható.

Tipikus jel még az, ha a baba hurciba kötés után azonnal sír és akkor hagyja abba, amikor kivetted. Ebben az esetben ellenőrizd a terpeszszélességet, mert a túl széles terpesz fájdalmat okozhat.


Laza a hordozóeszköz

Ha az adott eszközben kicsit lóg a baba, vagy eldől egyik oldalra, az azért lehet probléma, mert:

ha elöl hordozásnál annyira lóg rajtad a baba, hogy nem tudsz egy puszit nyomni a buksijára, akkor a kettőtök súlypontja el fog térni. Ez azt eredményezi, hogy te kicsit hátradőlve, pingvin járással kompenzálod az eltolódott súlypontot, ami hátfájáshoz vezethet.

a laza kötés miatt a baba nem fogja magát biztonságban érezni. Ne félj a hordozót kellően meghúzni annyira, hogy mindketten kényelmesen kapjatok levegőt, és ha mozogsz, a baba ne mozduljon el tőled. Hidd el, a kellően szoros kötés adja meg neki a biztonság érzetet.


Eljött az elöl hordozás vége

a babák a "nagy könyv" szerint körülbelül 4 hónapos kortól már igencsak kíváncsiak. Ezért is sírják ki magukat a kiságyból, babakocsiból, mert karba véve sokkal többet látnak. Így van ez az elöl hordozás esetében is. De mivel a babák nem olvassák a szakkönyveket, ők sokszor akár már 3 hónapos korban is szeretnének látni mindent. Az elöl hordott baba nem lát annyit a világból, mint csípőn vagy háton hordozott társaik. Ha azt tapasztalod, hogy nyüszizik, forgolódik, vagy fekvőtámaszt nyom a mellkasodon, azaz két kézzel és kipirosodott pofival tolja el magát tőled, akkor bizony már nem jó neki elöl. Megnő a látótere akkor, ha csípőre, vagy hátra teszed babádat.

Hátratételnél tudsz játszani a magassággal, akár teheted hurciba úgy is a babádat, hogy a vállad felett ellásson.


A totyogók nagy problémája

Nem csak a kicsi babák sírhatnak a hordozóban, de bizony a totyogók is. Az ő legfőbb problémájuk az, hogy gondolnak egyet és abban a pillanatban önállóan akarnak járni. Ficeregnek és hangot is adnak annak, hogy őket azonnal le kell tenni. A totyogó kor érdekes időszak, egy időre abba is maradhat a hordozás, minden esetre jellemzi a fel-le kéredzkedés. Az önálló járásba ők még hamar elfáradnak és visszakéredzkednek a hordozóba. Kis pihenő után azonban kezdődik elölről minden. Ha csatosban hordozod totyogódat, akkor pikk-pakk le tudod őt venni, majd vissza tudod rakni az eszközbe.


A legfontosabb tényező

Utoljára hagytam azt a dolgot, ami mindent felülír. Amin nehéz változtatni, de nem lehetetlen. Ez pedig a te idegállapotod. A babád össze van veled kötve. A kis radarjaival nagyon hamar érzékeli azt, ha te szomorú, nyugtalan, vagy éppen hisztis vagy. Biztosan észrevetted, ha veled valami nem stimmel, akkor a babáddal sem. Átveszi a hangulatodat.

Ha bizonytalan vagy a hordozó használatával kapcsolatban, vagy attól rettegsz, hogy kötés közben leejted a babádat, akkor picikéd addig fog sírni, amíg abba nem hagyod a műveletet. Megnyugtatlak, kis gyakorlással egyedül fogod tudni használni bármelyik hordozónkat, és soha nem fogod leejteni a babádat és jól fogod őt az eszközbe belekötni. Ha megnyugtat, eleinte kérd a férjed segítségét, vagy állj az ágy elé. Egy tükör is nagy segítség tud lenni.

Ezzel kapcsolatban elmesélem egy személyes tapasztalatomat.

Régebben bejelentkezett hozzám egy család, mert csatos hordozót szerettek volna vásárolni. Anyuka nagyon bizonytalan, nemigen hordozta a babáját annak ellenére, hogy 3 évig a szekrényében hevert egy Gremese Mei Tai.
Mikor megérkeztek, felpróbálta a csatost. Nagyon sírt a baba a próba alatt. Megkérdeztem, hogy éhes? A (bizonytalan) válasz az volt: lehet. A csatos is nagynak bizonyult, így javasoltam, hogy tegyük bele a mei tai-ba - azon tudunk rövidíteni. Láttam mindeközben az anyuka bizonytalanságát, és gondoltam, hogy az lehet a probléma. A mei tai-t nem tudtam rájuk kötni, mert az anyuka szorította a testéhez a pántokat a babával együtt, és én nem fértem oda, hogy segítsek. Láttam a félelmet az arcán, hogy ő mindjárt leejti a kicsit.
Megkérdeztem őket, hogy magamra köthetem-e a kislányt? Apuka azonnal bólogatott, hogy igen.
Elkezdtem nyugodt mozdulatokkal felkötni a babát, miközben ringattam és halkan beszéltem hozzá. Az anyukáját a baba nem látta eközben. Az utolsó mozdulataimnál, a baba bekapta a pántot, nyugodtan nézelődött, és a fejét a mellkasomra hajtotta. Én simogattam a hátát és továbbra is ringatóztam vele. Csendben, nyugodtan pihent rajtam. Ennyit számít az, hogy nyugodtan vagy idegesen állsz neki a hordozásnak.

Segíthet még a felsorolt problémák megoldásában a baba szükségleteinek kielégítésén túl a ringatózás, és a szabad levegőn történő séta is.

Ha félelmek merülnek fel benned a hordozással vagy a hordozó használattal kapcsolatban, kérj segítséget - akár a férjedtől, barátodtól, vagy akár tőlem. Ha nincs erre lehetőséged, akkor a biztonságérzeted növelése érdekében a hordozó felvételekor állj egy ágy vagy kanapé elé. Segít, ha tükör is van a közelben.
A babának első a biztonság, a testkontaktus, a bőröd illata. Hordozásra születtek, ezért nem kell őket hordozáshoz szoktatni, csak meg kell találni a nektek leginkább megfelelő babahordozót és a fenti lista segítségével máris hamar tudod orvosolni a felmerülő problémát.

Gremese Hírlevél

Iratkozz fel hírlevelünkre

elfogadom az adatkezelési tájékoztatónkban foglaltakat
  Tudj meg többet »
hírlevél
Sütibeállítások

Sütiket használunk a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldalforgalmunk elemzéséhez. Részletesebb tájékoztatást erről az adatkezelési tájékoztatónkban olvashatsz. Kérlek jelezd, hogy te hogy szeretnél böngészni.